TERCİH LİSTESİ NASIL YAPILIR?

Gitmek istediğin programları araştırdın ve çok yoruldun. Kafan karmakarışık. Umarız bu ana kadar yaptığın görüşmelerde notlar almışsındır. Notlarını ortaya koy ve tercih listesine yazmak istediğin üniversiteleri elemeye başla. Büyük bir liste yapıp bunun üzerinden değişik kriterlerle elemeler yapmak en kolayı ve zevklisidir. Senin için en öncelikli konularda elemeler yap. Bu öncelikler kişiden kişiye veya programdan programa değişir. Mesela akademik bir gelecek hedefliyorsan mutlaka akademisyenlerin profili, üniversitedeki enstitülerin sayısı çok önemlidir. Ancak meslek odaklı bir eğitim hedefliyorsan mutlaka kariyer merkezinin sunduklarını daha da önemse.

 

PUAN LİSTESİ DEĞİL, TERCİH LİSTESİ YAP

Listeyi yaparken şunu unutma: Tercih listesi puan listesi değildir. Araştırdığında içine sinmese de puanı yüksek diye “iyidir” deyip listene eklediğin üniversiteleri çıkar. Daha doğrusu istemeyeceğin programı hiç yazma. Her sene gerçekten tam da istemediği bir bölüme kayıt olan 400 binden fazla üniversite öğrencisi yeniden sınava giriyor, UNUTMA!

 

KAZANDIĞINDA SEVİNEMEYECEĞİN PROGRAMI YAZMA

Sıra tercih işleminin en can alıcı noktasına geliyor. Tercihlerin sıralanması… 30 yüksek öğretim programını sıralayabileceksin listende. Bu, gayet iyi bir sayı. Tercihlerini kesinlikle beğendiğin programların puanlarına göre değil senin hangisini daha çok istediğine göre sırala. Sakın puana veya başarı sırasına göre sıralama. Zira bu sıralamalar kesinlikle üniversiteleri, programları kalitesine veya senin kriterlerine göre sıralamıyor. Senin kriterlerin senin için en öncelikli olanlardır ve bu herkes için farklıdır. Puanlar ve başarı sıraları ise o üniversiteye şu veya bu şekilde talep eden aday sayısı ve programların kontenjanı ile ortaya çıkıyor. Bu oranlar sana sadece bu programların ne kadar popüler olduğunu gösterir. Bu da bir kriter olabilir ama popülerliği sakın yegane kriter olarak algılama.

Bir de “Aman açıkta kalacağım” diye panik yapıp “garanti gireceğim bir program yazayım” deme. Korkma, eğer mantıklı bir tercih yaparsan istediğin bölümlerden birine girmen işten bile değil. Açıkta kalmak yerleşmekten daha zor bir iş.

Listenin dilersen 30 sırasını birden de doldurabilirsin, dilersen sadece 5 tercih de yapabilirsin. Eğer yerleşme konusunda endişelerin varsa tercihini yüksek adette sana tanınan hak kadar yapmanda bir sakınca yok.

Sıralama yaparken kritik soru şu: “Bu programı kazanırsam, bir alttakini kazanmadığım için üzülür müyüm?” bu soruya vereceğin cevaba göre “Tercih” listeni hazırla. Her bir tercih için, altında bulunan tüm programlarla karşılaştırarak bu soruyu sor ve cevabına göre yerini belirle…